W3C Hatasızlık Sertifikası
Copyright 2008 Ó Commander Bilgisayar Video Kayıt ve Montaj Stüdyosu. All rights reserved. - www.adanavideo.com
     Dünya Çapında Ağ Birliği (World Wide Web Consortium ya da kısaca W3C) Ekim 1994'te Ağ'ın mucidi Sir Tim Berners-Lee tarafınan MIT ve CERN bünyesinde kurulmuş uluslararası Dünya Çapında Ağ (WWW) standartlarını belirleyen örgüttür.
W3 World Wide Web - Dünya çapında Ağ'ın kısalmasıdır. Gayri resmi olarak internetin ilk web sitesidir.
     Şöyle düşünmek gerekirse TSE (Türk Standartları Enstitüsü) nün internet versiyonu denilebilir. İnternetteki web standartları belirleyen bir oluşumdur. "Tim Berners Lee" 1989'da HTML programlama dilini geliştirerek insanlığa internetin kapılarını açmıştır. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurdu ve halen de başkanlığını yapmaktadır. 1999'da Time dergisi tarafından 20. yüzyılın en büyük 100 zekası arasında sayılan W3C 'nin kurucusu Berners-Lee bir çok ödül ve unvan sahibi bilgisayar profesörüdür. Şu an MIT üniversitesinde profesörlük yapmakta, Google dahil bir çok dev internet şirketlerine danışmanlık yapmaktadır.
    
     ERCIM (France) - Keio Univ.(Japan) - MIT Univ (USA) bilgisayar mühendisliği bölümlerinin ortak yürüttüğü bir konsorsiyum olan www.w3.org 'un amacı internetin standartlarını belirlemektir.

     www.w3.org 'un amacı sadece internet siteleri için standart oluşturmak değil, arama motoru programcılarının örümcekleri içinde uymaları gereken kuralları belirlemektedir.

     Tüm bu sebeplerden dolayı sitenizin W3C testinden geçmesi büyük önem taşımaktadır.

    www.adanaokullari.com'un sahip olduğu W3C standartına sahip olmanın zorluğunu en net şu şekilde açıklayabiliriz. Dünyanın en büyük internet devleri olan Google, Microsoft, Youtube, Türkiye'deki Hürriyet Gazetesi, Gittigidiyor, Mynet gibi siteler dahi ellerinde çok büyük insan gücü ve maddi güç olmasına karşın bu test'te başarısız olmaktadırlar.

    Dolayısıyla Aralık 2008 tarihi itibariyle dünyadaki site sayısı 156 milyar iken bunların sadece %5'nin sahip olabildiği bu standarta sahip olmak bize gurur vermektedir.

    Sizde merak ettiğiniz herhangi bir siteyi aşağıdaki butondan W3C 'nin web sitesine girip yazarak inceleyebilirsiniz. Sitelerin nasıl 100'lerce hatalardan oluştuğunu hayretler içinde göreceksiniz...

Valid HTML 4.01 Transitional

Alpay Türkoğlu
w3c